کنکور 99 کنکور 99

کنکوری های لنده

نکات ترکیبی زیست,کنکور,جزوه کنکور

سوالات کنکور سراسری,نکات مهم کتاب زیست شناسی,نکات ترکیبی زیست پیش دانشگاهی,استوکیومتری,کنکور95,تاریخچه لنده,ساختار قلب,درنامه شیمی,ژنتیک مندلی,زیست دوم

کنکور 99 كنكوری های لنده - ( تغییر و تحول گونه ها)
هدف ما سربلندی شماستــــــــــــــــ
( تغییر و تحول گونه ها)
جمعه 29 آبان 1394 ساعت 12:16 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست Arash hemmati | ( نظرات )
نکات فصل 4 – تغییر و تحول گونه ها
-    برگ متحرک یک حشره است و کلیه ی ویژگی های حشرات را در مورد آن در نظر داشته باشیم.

2-    اندیشه ی تغییر گوانه ها نخستین بار توسط فیلسوفان رومی ارائه شده است.

3-    در سال 1859 ، چارلز داروین ساز و کار قابل قبولی برای توضیح چگونگی تغییر گونه ها ارائه کرد.

4-    نظریه داروین از زمان انتشار تا کنون دچار تحول شده است اما تقریبا همه ی زیست شناسان پذیرفته اند که نظریه ی او می تواند مبنای گوناگونی حیات در زمین را توضیح دهد.

5-    زمینه های نظریه ی داروین

6-    داروین در 1809 متولد و در 1859 کتاب خود با نام خاستگاه گونه ها از طریق انتخاب طبیعی را انتشار داد و در 1882 فوت کرده است.

7-    داروین ر رشته ی الهیات از دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

8-    پیش از داروین اعتقاد بر این بود که گونه ها ی جانداران موجوداتی ازلی هستند و از آغاز پیدایش توسط خداوند بدون تغییر مانده اند.

9-    دانشمندان کم کم متوجه شدند که با دیدگاه ثابت و بدون تغییر ماندن گونه ها نمی توان وجود و انتشار برخی سنگواره های کشف شده را تفسیر کرد.


مشاهدات داروین در سفر

1-    داروین در یک سفر دریایی با کشتی بیگل که از 22 سالگی شروع کرد و 5 سال طول کشید یک دور به دور کره ی زمین گردش کرد و در این سفر اطلاعات زیادی را جمع آوری کرد.

2-    داروین در سفر خود شواهدی بر ضد نظریه ی ثبات گونه ها پیدا کرد به عنوان مثال :

1- در آمریکای جنوبی سنگواره هایی از نوعی جانور به نام آرمادیلو یافت که این جانوران سنگواره شده بسیار شبیه به یکدیگر بودند اما با نمونه های زنده ی آرمادیلو تفاوت هایی داشتند.

2- داروین در جزایر گالاپاگوس که حدود 1000 کیلومتری ساحل اکوادور آمریکای جنوبی قرار دارد از این واقعیت که گیاهان و جانورا این جزیره شباهت زیادی با گیاهان و جانورا ن آمریکای جنوبی دارند شگفت زده شد. داروین فرض کرد که ساده ترین توضیح برای این شباهت این است که نیاکان گونه های امروزی گالاپاگوس ، سال های بسیار دور از آمریکای جنوبی به این جزایر آمده اند و سپس متناسب با محیط زیست جدید تغییر کرده اند.

3- داروین کشف کرد که به عنوان نمونه سهره های جزایر گالاپاگوس علی رغم تفاوت در مواد غذایی مورد استفاده همگی شبیه به سهره های آمریکای جنوبی هستند. به شکل مورد نظر در این رابطه در کتاب توجه ویژه شود مثلا سهره ی بزرگ زمینی دانه خوار است و نوک ضخیمی دارد و یا اینکه سهره ی آمریکای جنوبی حشره خوار است و ...

3-    داروین همچنین در سفر خود کتاب چارلز لیل را که مبانی زمین شناسی بود مطالعه کرد که در آن نظریه ی لامارک هم آورده شده بود . در این کتاب لیل از این فرضیه حمایت کرده بود که سطح زمین در گذشته دچار تغییرات تدریجی شده است.

نظریه لامارک

1-    دانشمندی فرانسوی به نام لامارک در 1809 ساز و کار جدیدی را برای تفسیر چگونگی تغییر گونه ها ارائه کرد.

2-    لامارک احتمال داد که تغییر گونه ها در اثر استفاده یا عدم استفاده ی فیزیکی افراد یک گونه از اندام بدن خود است.

3-    لامارک معتقد بود که در طول عمر یک فرد اندازه ی اعضای بدن او در نتیجه ی استفاده ی بیشتر افزایش و در نتیجه ی عدم استفاده کاهش می یابد.

4-    طبق نظر لامارک این صفات اکتسابی می تواند به نسل های بعدی منتقل شود.(وراثتی شدن صفات اکتسابی)

5-    نکته ی مهم نظر لامارک که مورد توجه داروین قرار گرفته است این است که علت تغییر گونه ها در ارتباط با تغییر شرایط فیزیکی حیات است.

6-    مثالی که لامارک ارائه میدهد بلند تر شدن گردن زرافه ها در اثر استفاده ی زیادتر از این اندام برای خوردن برگ های بالای درختان است.

نوشته های مالتوس

1-    از نظر داروین کلید معمای چگونگی انجام تغییر در گونه ها بررسی بود که یک اقتصاد دانش آموزان انگلیسی به نام توماس مالتوس انتشار داده بود.

2-    مالتوس نوشته بود که رشد جمعیت انسانی سریع تر از منابع غذایی است و به صورت تصاعد هندسی است در حالی که منابع غذایی در بهترین حالت خود رشد عددی دارند. طبق این نظریه در صورت عدم کنترل رشد جمعیت انسانی ، افراد بشر در مدت کوتاهی سراسر پهنه ی کره ی زمین را اشغال خواهند کرد. او گفت که مرگ در اثر بیماری ، جنگ و گرسنگیو قحطی ، رشد جمعیت انسانی را محدود خواهد کرد.

3-    در زیست شناسی جمعیت به گروهی از افراد یک گونه گفته می شود که با هم در یک زمان و در یک مکان زندگی می کنند.

4-    داروین نتیجه گرفت که اندیشه ی مالتوس درباره ی جمعیت انسانی ، برای همه ی گونه های جانداران قابل تعمیم است.

5-    هر جاندار در طول زندگی خود توانایی تولید تعداد زیادی زاده را دارد اما در اغلب موادر تنها تعداد محدودی از این زاده ها قادر به بقا و زادآوری هستند.

فرضیات داروین

1-    همچنین داروین با توجه به تجربیاتی که از زادگیری انتخابی مصنوعی داشت به یک مطلب اساسی پی برد و آن اینکه :

2-    افرادی که از نظر ویژگی های فیزیکی و رفتاری با محیط خود تطابق بیشتری دارند ، احتمال بقا و زادآوری آنها نیز بیشتر است.

3-    داروین فرض کرد در صورتی که زمان کافی برای زادآوری افراد وجود داشته باشد ، افرادی که فرصت انتقال صفات مطلوب خود را به نسل بعد دارند با گذشت زمان آن را در جمعیت افزایش می دهند و به تدریج ویژگی های جمعیت را تغییر میدهند.

4-    داروین فرآیند تغییر تدریجی جمعیت ها در پاسخ به محیط را ، انتخاب طبیعی نامید.

5-    داروین فرض کرد که جانداران یک محل با جانداران همان گونه در محل های دیگر متفاوت خواهند شد چون زیستگاه آن ها از نظر فراهم آوردن فرصت برای بقا و زادآوری افراد متفاوت است.

6-    طبق این فرض هر گونه ای هماهنگ با محیط ویژه ی خود تغییر می یابد.

7-    تغییراتی که در یک گونه به منظور تطابق بهتر آن گونه با محیط خود انجام می گیرد ، سازش نامیده می شود.

8-    داروین همچنین متوجه شد که جانداران موجود در مناطق جغرافیایی نزدیک به هم نسبت به جانداران موجود در مناطق جغرافیایی مشابه اما دور ، شباهت بیشتری با یکدیگر دارند. ( دلیل این است که احتمالا نیاهای مشترک بیشتری دارند)

9-    در 1844 که داروین نظر خود را نوشته و آماده ی انتشاربود یک کتاب دیگر به نام اثرات تاریخ طبیعی خلقت توسط یک مهندس اسکاتلندی منتشر شد که در یکی از فصول آن نوشته شده بود که تغییر گوانه ها در گذشته ی زمین انجام شده می شده است. این کتاب مورد انتقاد شدید کلیسا قرار گرفت و نیز نظریه لامارک نیز شدیدا از سوی کلیسا رد شده بود بنابراین داروین از انتشاز نظر خود خودداری کرد.

10-      در 1858 طبیعی دان جوانی به نام والاس تصمیم به انتشار مقاله ی خود گرفت که حاوی شرح یک فرضیه درباره ی تغییر گونه ها بر اساس انتخاب طبیعی بود و از داروین کمک خواسته بود و داروین به همراه والاس مقاله ی خود را ارائه کردند و کتاب داروین سال بعد منتشر شد.

افکار داروین دچار تحول شده است

1-    کشفیات جدید به ویژه در زمینه ی ژنتیک باعث ایجاد دیدگاه های جدید درباره ی چگونگی تغییر گونه ها بر اساس انتخاب طبیعی شده است.

اندیشه های داروین به زبان امروزی :

2-    مطلب کلیدی نظر داروین این است که در هر جمعیت افرادی که تطابق بیشتری با محیط دارند بیشترین تعداد زاده ها را تولید می کنند و در نتیجه فراوانی نسبی صفات این افراد در هر نسل افزایش می یابد.

3-    امروزه زیست شناسان ژن ها را مسئول بروز صفات میدانند.

4-    از سوی دیگر برخی از شکل های یک صفت دبرخی جمعیت ها متداولترند که امروزه دلیل آن را فراوانی بیشتر آلل آن در افراد جمعیت می دانند(افراد بیشتری آن آلل را دارند)

5-    به عبارت بهتر انتخاب طبیعی باعث می شود که فراوانی نسبی برخی آلل ها در یک جمعیت در طول زمان کاهش یابد و یا افزایش یابد.

6-    جهش و نوترکیبی آلل ها منابع بی انتهایی برای ایجاد انواع جدید به منظور عمل انتخاب طبیعی یا مصنوعی فراهم می کنند.

7-    به شکل براسیکا اولراسه و انواع کلمی که به روش انتخاب مصنوعی از آن به وجود آمده اند توجه ویژه شود. مثلا کلم بروکلی مربوط به انتخاب مصنوعی گل است و کلم بروکسل مربوط به ساقه و ...

انقراض منجر به جانشینی گونه ها شده است

1-    انقراض به معنی از بین رفتن همه ی افراد یک گونه است.

2-    در وضعیت انقراض گونه هایی که سازگاری بهتری با محیط جدید دارند جانشین گونه یا گونه های منقرض شده خواهند شد.

3-    مثلا انقراض دایناسور ها منجر به تغییر و گسترش پستانداران و پرندگان شده است.

نظریه ی ترکیبی انتخاب طبیعی

1-    داروین اطلاعی از کارهای مندل نداشت. ( کار مندل در 1900 یعنی 18 سال پس از مرگ داروین مورد بررسی قرار گرفت و در ضمن کار مندل در 1886 منتشر شد)

2-    داروین و هم عصر های او معتقد بودند که صفات و ویژگی های فرزندان حدواسط صفات والدین است.( آمیختگی و برآیند صفات)

3-    نظریه ی ترکیبی بر اساس کارهای مندل و داروین بنا شده است.

4-    نظریه ی ترکیبی شامل دو بخش است که بخش اول دلایل گوناگونی ژن ها را که داروین نمی توانست آن را بیان کند توضیح می دهد و بخش دوم موبوط به نظر داروین در رابطه با انتخاب طبیعی است.

طبق نظریه ترکیبی :

1-    گوناگونی ژنی (تنوع ژنوتیپی) در جمعیت ها بر اساس موارد زیر است :

1- جهش (کروموزومی و ژنی یا به عبارت دیگر بزرگ و نقطه ای)

2- تفکیک کروموزوم های والدین در هنگام تقسیم میوز ( نوترکیبی در هنگام گامت زایی)

3- مبادله ی قطعاتی بین کروموزوم های همتا که هنگام میوز صورت می گیرد و به کراسینگ آور معروف است.

4- لقاح تصادفی گامت های نر و ماده  ( نوترکیبی در سطح آمیزش و لقاح)

2-    بر پایه ی نظریه ی ترکیبی گوناگونی ژنی منجر به این موارد می شود :

1- در فنوتیپ افراد ظاهر می شود

2- در هر محیطی بعضی از فنوتیپ ها سازگارترند و جاندارن راقادر می سازند تا در آن محیط بیشتر تولید مثل کنند.

3- انتخاب طبیعی باعث تغییر در فراوانی نسبی صفات در جمعیت ها و در نهایت پیدایش گونه های جدید می شود.

شواهد تغییر گونه ها

1-    سنگواره ها ممکن است تغییرات تدریجی گونه ها را از نیاکان اولیه تا زاده های امروزی نشان دهند. ( به شرطی توالی از فسیل ها در طول زمان ایجاد شده و کشف شوند)

2-    سنگواره ها مستقیم ترین شواهد تغییر گونه ها را ارائه می کنند.

3-    سنگواره ها ثبت واقعی آثار جاندارانی هستند که در گذشته بر روی زمین زندگی می کرده اند.

4-    تغییرات مستمر و تدریجی در بعضی از سنگواره ها ثبت شده است و قابل مشاهده است.

3-    سنگواره های موجود در سنگ های قدیمی تر با سنگواره های موجود در سنگ های جدیدتر متفاوت اند.

4-    داروین با بررسی سنگواره ها و ثبت تغییرات تدریجی در آنها ، وجود حلقه هایی حدواسط را در زنجیره ی تحول تدریجی گونه ها پیش بینی کرد.

5-    پس از داروین بسیاری از این حلقه ها کشف شدند.

6-    مثلا سنگواره ی حلقه ی بین ماهی ها و دوزیستان و نیز حلقه ی رابط بین خزندگان و پرندگان و حلقه ی بین خزندگان و پستانداران کشف شده است.

7-    نظریه ی تغییر گونه ها امروزه مورد قبول اکثریت زیست شناسان است.

8-    دانشمندان در سه مورد اصلی بر اساس شواهد توافق دارند :

1- سن زمین در حدود 5/4 میلیارد سال است بنابراین فرصت کافی برای تغییر و تحول وجود داشته است.

2- جانداران در قسمت اعظم تاریخ زمین بر روی آن می زیسته اند (حدود 5/3 میلیاد سال پیش تا کنون )بنابراین فرصت کافی برای تغییر و تحول وجود داشته است.

3- همه ی جانداران فعلی از تغییر شکل جانداران اولیه با ساختار بدنی ساده تر ، حاصل شده اند.

9-    در شکل کتاب پتروداکتیل نشان داده شده است که حلقه ی بین خزندگان و پرندگان محسوب می شود.

10-   آثار سنگواره ای کشف شده کامل نیستند چون 1- بسیاری از گونه ها در محیط هایی زندگی می کرده اند که در آنجا سنگواره ای تشکیل نشده است 2- بسیاری از جانداران ساختار بدنی مناسبی برای سنگواره شدن نداشته اند 3- بسیاری از سنگواره ها هنوز کشف نشده اند.

11-   سنگواره هنگامی تشکیل می شود که جانداران یا اثر های آنها به سرعت در زیر رسوباتی که توسط آب یا باد و یا انفجار های آتشفشانی حمل شده اند مدفون شوند.

12-   محیط های مناسب برای سنگواره شدن عبارتند از 1- زمین های کم ارتفاع مرطوب 2- جویبارها 3- رودخانه های دارای حرکت کند 4- دریاهای کم عمق 5- مناطق نزدیک به آتشفشان هایی که از آنها خاکستر بلند می شود.

13-    محیط هایی مانند جنگل های مرتفع کوهستان ها ، علفزار ها و بیابان ها برای سنگواره شدن چندان مناسب نیستند.

14- حتی اگر جاندار در محیط مناسب هم قرار بگیرد احتمال مدفون شدن جسم آن در زیر رسوبات قبل از تجزیه و متلاشی شدن کم است.

15-  همچنین احتمال سنگواره شدن برای جاندارانی که دارای اسکلت بیرونی و یا درونی هستند نسبت به جاندارانی که چنین اسکلتهایی ندارند بیشتر است.

16-  دیرینه شناسان با استفاده از روش عمر سنجی سن سنگواره ها را تعیین می کنند و سپس آنها را به ترتیب زمانی مرتب کرده و تغییرات آنها را در طی زمان بررسی می کنند. در چنین حالتی الگوی تکاملی قابل مشاهده و تشخیص خواهد بود.

17-   اگر چه سنگواره ها کامل نیستند ولی شواهد محکمی در تایید تغییر و تحول گونه ها ارائه می دهند.

مولکول های زیستی آثار تغییر گونه ها را در خود ثبت کرده اند.

1-    اگر گونه ها در طول زمان تغییر کرده باشند در ابتدا باید این تغییرات تدریجی در ساختار ژنتیکی آنها رخ داده باشد.

2-    این پیش بینی ها نخستین بار از طریق تجزیه و تحلیل توالی آمینواسید های پروتئین های مشابه در چندین گونه مورد آزمایش قرا گرفت.

3-    توجه کنیم که توالی آمینو اسیدی را توالی نوکلئوتید های ژن ها تعیین می کنند.

4-    بر این اساس اگر یک نیای مشترک را فرض کنیم گونه هایی که در گذشته ای نزدیکتر از آن نیای ایجاد شده اند نسبت به گونه هایی که در گذشته ای دورتر از همان نیا ایجاد شده اند دارای تفاوت کمتری در توالی آمینو اسیدی خود سهتند.

5-    نیای مشترک گونه ای است که دو یا چند گونه از تغییر به وجود آمده باشند.

6-    به جدول مقایسه ای کتاب در رابطه با مقایسه ی هموگلوبین چند جانور که معیار درآن گوریل است توجه ویژه شود.

7-    همچنین دانشمندان با مقایسه ی توالی دقیق نوکلئوتید های ژن ها میتوانند به طور مستقیم تعداد تغییر نوکلئوتید ها را در هنگام اشتقاق گونه ی نیایی به دو گونه ی جدید تخمین بزنند.

8-    در این رابطه به شکل کتاب که اشتقاق مهره داران را از یک نیای مشترک نشان می دهد توجه ویژه شود.

کالبد شناسی (آناتومی) و مراحل تکوین جاندارن ، وجود نیاکان مشترک را نشان می دهند.

1-    ساختارهایی که نشان دهنده ی تغییرات جانداران در گذشته هستند را اندام وستیجیال(به معنی رد پا) می نامند.

2-    هنگام تغییر مهره داران مختلف ، استخوان های آنها به صورت های متفاوتی تغییر کرده است ولی در عین حال شباهت هایی اساسی در این ساختارها باقی مانده است.

3-    به ساختار هایی که طرح اساسی یکسانی دارند ولی کارکرد آنها با یکدیگر متفاوت است ساختارهای همولوگ گفته می شود.

4-    ساختارهای همولوگ نشان دهنده ی وجود نیای مشترک برای جاندارانی است که این ساختارها را دارند مانند استخوان های دست در پستانداران و پرندگان و خزندگان و دوزیستان .

5-    استخوان های لگن و ران مار اندام وستیجیال هستند چون بازمانده ی استخوان های لگن و ران در خزندگان گذشته هستند.

6-    استخوان لگن وال های جدید همولوگ استخوان لگن خاصره ی مهره داران خشکی است که دور از مهره ها قرار دارد و وظیفه ی خاصی ندارد.

7-    می توان گفت که استخوان لگن وال یک اندام وستیجیال نیز به حساب می آید.

تاریخ تغییر جانداران را در طول نمو رویان آنها میتوان دید.

1-    در همه ی مهره داران رویان در آغاز نمو دارای یک دم و چهار جوانه ی منشا اندام حرکتی و یک حفره ی گلویی است(منشا آبشش)

2-    همه ی این ساختارها در گروه های مختلف مهره داران در رویان همولوگ محسوب می شوند.

3-    با رشد بیشتر رویان در بعضی از مهره داران بعضی اجزا باقی می ماند(با تغییر) و در بعضی از بین می رود مثلا حفره ی گلویی در ماهی بالغ و دوزیستان نابالغ باقی می ماند ولی در بقیه از بین می رود.

تحول ناگهانی یا تدریجی

1-    الگوی تغییری که در آن رویداد های تدریجی در طول زمان منجر به تشکیل گونه های جدید می شود ، الگوی تغییر تدریجی نامیده می شود.

2-    در آغاز محققان معتقد به الگوی تغییر تدریجی جاندارن بودند.

3-    به تدریج برخی پژوهشگران عنوان کردند که ممکن است گونه هایی سازگار با محیط به دلیل ثبات و پایداری محیط مدت ها بدون تغییر باقی بمانند و در عین حال همین گونه در مدت زمانی به نسبت کوتاه در اثر تغییرات شدید و ناگهانی محیطی متحمل تغییرات ناگهانی شده باشد.

4-    به الگوی تغییری که در آن هر گونه پس از یک دوره ی نسبتا طولانی عدم تغییر ، ناگهان دچار تغییر می شود ، الگوی تعادل نقطه ای یا الگوی گونه زایی ناگهانی نامیده می شود.

5-    آثار سنگواره ای ثبت شده نشان میدهند که تغییرات شدید محیطی بارها در گذشته رخ داده اند.در بین این دوره ها ، برهه هایی که هر کدا ده ها میلیون سال طول کشیده است قرار دارد.

6-    وقایعی مانند انفجار های آتشفشانی ، اثرات برخورد خرده س

یارک ها و دوره های یخبندان باعث تغییرات شدید و ناگهانی در اقلیم ها شده اند.7-

   چنین تغییراتی باعث انقراض بسیاری از جانداران و در نتیجه جایگزینی گونه های جدید و سازگارتر را فراهم آورده است.

8-    توجه شود که در نمودار مربوط به الگوی تغییر ناگهانی نقاط بالای بخشی که با نام تغییرات ناگهانی نشان داده شده اند همان نقاط تعادل هستند.

  

10-    مثلا در آثار سنگواره ای برخی گونه ها به یکباره ظاهر شده اند و به طور ناگهانی نیز ناپدید شده اند که نشان دهنده ی تادل نقطه ای میباشد.

مثال هایی از تغییر گونه ها

1-    انتخاب طبیعی علت و تغییر گونه ها معلول است.

2-    هر نوع تغییر ضد سازشی در جانداران م

کوم به فنا است.

3-    در واقع کار انتخاب طبیعی حفظ صفات مطلوب است.

4-    مطلب کلیدی درباره ی تغییر گونه ها این است که محیط جهت و مقدار تغییرات را تعیین می کند.

5-    در طبیعت میزان موفقیت جاندار برای زیستن و تولید مثل در شرایط طبیعی خود(سازگاری)  ، تعیین کنده ی بقای جاندار و ژن های اوست.

مثال ملانینی شدن صنعتی

1-    در مثال ملانینی شدن صنعتی می بینیم که با صنعتی شدن منطقه بعد از مدتی نسبت پروانه های تیره در جمعیت افزایش می یابد.

2-    توجه کنیم که ایجاد پروانه های تیره و روشن هر دو وجود داشته اند (تنوع) و انتخاب طبیعی فقط نسبت آنها و فراوانی آلل های مربوط به رنگ تیره و رنگ روشن بال را تغییر داده است.

3-    در این مثال پروانه ی شب پرواز فلفلی (بیستون بتولاریا) مورد توجه بوده است.

4-    تغییر نسبت پروانه های تیره و روشن در جمعیت را می توان با انتخاب طبیعی توجیه کرد به این صورت که با صنعتی شدن منطقه و ازبین رفتن گلسنگ های سطح درختان ، سطح درختان تیره شده و شانس استتار و شکار نشدن و در نتیجه تولید مثل بیشتر برای پروانه های تیره فراهم تر شده است و در نتیجه به تدریج به خاطر انتخاب طبیعی نسبت آنها در جمعیت افزایش یافته است.

5-    گلسنگ ها به هوای آلوده حساس هستند و در محیط آلوده زود از بین می روند.

6-    یک بوم شناس بریتانیایی این فرضیه را در رابطه با پروانه ها آزمود که نتیجه ی آزمایش های او فرضیه را تایید می کرد. (آزمایش در کتاب)می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نظر سنجی
به نظر شما باید به كدام قسمت سایت بیشتر اهمیت داده شود؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات