کنکور 99 کنکور 99

کنکوری های لنده

نکات ترکیبی زیست,کنکور,جزوه کنکور

سوالات کنکور سراسری,نکات مهم کتاب زیست شناسی,نکات ترکیبی زیست پیش دانشگاهی,استوکیومتری,کنکور95,تاریخچه لنده,ساختار قلب,درنامه شیمی,ژنتیک مندلی,زیست دوم

کنکور 99 كنكوری های لنده - نکاتی مهم در مورد روش‎های صحیح مطالعه
هدف ما سربلندی شماستــــــــــــــــ
نکاتی مهم در مورد روش‎های صحیح مطالعه
جمعه 8 اسفند 1393 ساعت 09:36 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست اشكان آقازاده | ( نظرات )

 بارها شنیده ایم كه دانشجو می گوید:

چندبار این مبحث را خواندهام اما یاد نگرفتم ویا به سرعت فراموش میکنم ویا حوصله خواندن این مبحث را ندارم و یا...

آیا حقیقت این است که برای یادگیری یک مبحث باید چندین بار آن مبحث را خواند؟ در اینصورت دیگر زمانی برای تست زدن باقی نخواهد ماند و حتی زمان برای خواندن همه ی مطالب هم کافی نخواهد بود. پس باید چه کرد؟ بهترین راه فراگیری روشهای صحیح مطالعه است.

مزیت های شیوه های صحیح مطالعه:

1- زمان مطالعه را كاهش میدهد.

2- میزان یادگیری را افزایش میدهد.

3-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانیتر می كند و یادآوری را آسانتر می کند.

4- فرا گیری اطلاعات را آسانتر می سازد.

برای داشتن یک مطالعهی مفید و کمک به یادآوری در آینده ودوران جمع بندی خود، نوشتن نکات مهم ضروری است. البته باید از نوشتن مطالب حاشیهای واضافه پرهیز کرد ،زیرا این کار باعث تلف کردن وقت خواهد شد. به یاد داشته باشید که خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است.

شش روش مطالعه :

1-خواندن بدون نوشتن نکات کلیدی: این  روش نادرست مطالعه است. مطالعهی سودمند برای رسیدن به  هدف باید اینگونه باشد که از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند و هنگام رسیدن به نکته ای کلیدی ومهم  مطالب را باصدای بلند خواند و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم  مطالب مورد مطالعه در ذهن تثبیت شود و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصاً در دوران جمع بندی قبل از کنکور، بتوان از روی نوشته ها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر آورد و استفاده کرد.

2- خط كشیدن زیر جملات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی آسانتر است و زمانبر نیست ولی روش كاملی برای مطالعه نیست. چراكه در این روش بعضی از افراد بجای آنكه تمركز و توجه بروی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم می گردد. روش صحیح خط کشیدن زیر جملات مهم این است که پس از خواندن مثلا یک صفحه زیر نکات مهم را خط بکشند نه آنكه در یک صفحه به‎ دنبال نكات مهم بگردند تا زیر آن را خط بكشند.

3- حاشیه نویسی: این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است اما باز هم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و مفهومی خواندن یک مطلب نیست. هرچند می تواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیتی چندانی برخوردار نیستند، مورد استفاده قرار گیرد.

4- خلاصه نویسی: در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را كه درك كرده اید بصورت خلاصه  یادداشت می كنید كه این روش از روشهای قبلی بهتراست چرا كه در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را یادداشت می كنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.

5- كلید برداری: این روش به اینگونه است که پس خواندن و درک یک مطلب سعی می شود جملاتی کوتاه وکلیدی برای یادآوری مطالب مهم را نوشت که این جملات کوتاه ترین و پرمحتواترین جملات هستند که باخواندن آنها کل مطلب برای شخص تداعی می شود.

6-  روش ششم آمیزهای از پنج روش قبل است بدین ترتیب که شما مطلبی را می خوانید و به طور کامل درک می کنید و در صورت نیاز زیر نکات مهم خط کشیده و سپس شروع به خلاصه برداری می کنید و به خلاصه‎ی خود نگاهی کلی میاندازید ونکات کلیدی را بصورت جملاتی کوتاه و پرمعنا می نویسید که در دوران جمع بندی و یا حتی قبل از آزمونهای موضوعی میتوانید از این جملات کوتاه در کمترین زمان استفاده کرد وبیشترین بازده را داشت.

شرایط مطالعه:

((بكارگیری شرایط مطالعه برای بیشترین بازده در کوتاه ترین زمان ))

شرایط مطالعه، مواردی هستند كه با دانستن و بكارگیری آنها، می توان مطالعهای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به كار گیرید، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز كنید و مطالعه ای سودمندتر داشته باشید:

 1- شروعی صحیح: برای موفقیت در مطالعه، باید درست شروع به مطالعه کنید.

 2- برنامه ریزی: یكی از عوامل اصلی موفقیت، داشتن برنامهای منظم و قانون مند است.

 3- نظم و ترتیب: اساس هر سازمان وبرنامهای به نظم آن بستگی دارد.

 4- حفظ آرامش: آرامش ،ضمیر ناخود آگاه را آماده برای یادآوری مطالب میكند.

 5- استفاده صحیح از وقت: بنیامین فرانكلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نكنید زیرا زندگی از وقت تشكیل شده است .))

 6- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است.

 7- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.

 8- دوری از مشروبات الكلی : مصرف مشروبات الكلی موجب ضعف حافظه می شود.

 9- ورزش : ورزش كلید عمر طولانی است.

 10-خواب كافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می كند.

 11 درك مطلب: آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند، مطالبی است که ما بطور کامل درک کرده ایم.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نظر سنجی
به نظر شما باید به كدام قسمت سایت بیشتر اهمیت داده شود؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic