کنکور 99 کنکور 99

کنکوری های لنده

نکات ترکیبی زیست,کنکور,جزوه کنکور

سوالات کنکور سراسری,نکات مهم کتاب زیست شناسی,نکات ترکیبی زیست پیش دانشگاهی,استوکیومتری,کنکور95,تاریخچه لنده,ساختار قلب,درنامه شیمی,ژنتیک مندلی,زیست دوم

کنکور 99 كنكوری های لنده - منشأ ژنتیک شادی دانمارکی ها
هدف ما سربلندی شماستــــــــــــــــ
منشأ ژنتیک شادی دانمارکی ها
شنبه 17 آبان 1393 ساعت 05:19 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست اشكان آقازاده | ( نظرات )

 بنا بر تحقیقات پژوهشگران دانشگاه وارویک (WARWICK) بریتانیا ژن یا “ دی ان ای” عاملی مهم در میزان شادی و احساس رضایت از زندگی، در کشورهای گوناگون است. طبق آخرین نظر سنجیها، وقتی صحبت از میزان رضایت از زندگی در کشورهای مختلف دنیا باشد، دانمارک پیشتاز است.پژوهشگران در بریتانیا می گویند دلیل این برتری را یافته اند: ژنهای دانمارکی ها به ویژه ژنی که میزان سروتونین در خون را پایین نگاه می دارد، در بین مردم دانمارک کمیاب است.

اوجِنیو پروتو اقتصاددان در مورد احساس رضایت دانمارکی ها می گوید: «هر چه از نظر ژنتیک از دانمارکی ها دورتر می شوید، میزان رضایت از زندگی یا میزانِ احساس ذهنی و درونیِ خوشی هم کاهش می یابد. هر چه از دانمارک دورتر شوید غم هم بیشتر می شود.»

خدمات رفاهی دولت در دانمارک بسیار سخاوتمندانه است. اقتصاددانها می گویند در بررسی هایشان اثر عوامل دیگر مانند تولید ناخالص ملی، فرهنگ و مذهب را نیز لحاظ کرده اند.

آقای پروتو می افزاید: «تلاش کرده ایم که از نظر آماری تأثیر ثروت، خدمات رفاهی دولت و فرهنگ را حذف کنیم. با همه تلاشی که کردیم و با حذف این آثار باز هم مشاهده کردیم که بخش بزرگی از تغییراتِ میزان شادی در کشورهای مختلف، به عوامل ژنتیک مربوط می شود.»

بسیاری از متخصصان علم ژنتیک شاید با این نظر مخالف باشند، اما واقعیت این است که این جهش ژنتیکی در مردم اکثر کشورهای شاد، کمتر است.

تام جیلبرت، استاد ژنومیک از دانشگاه کپنهاگ دانمارک می گوید: «مشکل اصلی که خود پژوهشگران هم آن را می پذیرند این است که درباره ارتباط ژن مورد نظر با شادی یا افسردگی، توافق نظر وجود ندارد. پژوهشها در بسیاری از بررسیهای ژنیتکی و ژنوم (تجزیه و تحلیل داده های ژنتیکی)، همچنین ادامه دارد.»

گر چه الگوهای ژنتیکی نقش مهمی در میزان شادی دارند اما اینکه ژن موردنظر باید در بردارنده چه رمزی باشد تا خصوصیت شادی را بوجود می آورد، موضوعی است که باید در بررسی های بعدی معلوم شود.


برچسب‌ها: ژنیتیك , منشأشادی , ژن ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نظر سنجی
به نظر شما باید به كدام قسمت سایت بیشتر اهمیت داده شود؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات